مقالات

ترازوی آزمایشگاهی

ترازوی آزمایشگاهی

قبل از خرید ترازو دقت نمایید

نکات مهم در خرید ترازوی آزمایشگاهی

اثرات ترازوی آزمایشگاهی را می‌توان در زندگی همه افراد، صرف نظر از اینکه چه کسی هستند و چه می‌کنند، مشاهده کرد. در هر محصول شیمیایی که استفاده ‌‌می‌کنیم، در هر محصول زیبایی و مراقبتی، در هر دارویی و حتی در بیشتر غذاها، اندازه‌گیری‌‌های انجام شده با این محصول اهمیت دارد.

ترازوی آزمایشگاهی چیست؟

این سوال که ترازوی آزمایشگاهی چیست، برای ترازوهایی که با توجه به هر محیطی که در آن استفاده ‌‌می‌شوند، عملکرد متفاوتی دارند، پاسخ دشواری است. این محصولات که عمدتاً برای تجزیه و تحلیل و به دست آوردن نتایج مورد استفاده قرار ‌‌می‌گیرند، با دقت بالا و نتایج قابل تکرار در بسیاری از زمینه‌‌ها به دستیابی به غیرممکن‌‌ها کمک ‌‌می‌کنند. این ترازوها موفق شده‌اند محصول ضروری متخصصان هم در مرحله تولید و هم در مرحله تحقیق و توسعه باشند. به این نوع ترازوها، ترازوی آزمایشگاهی تحلیلی گفته می‎شود.

ترازوی آزمایشگاهی

ترازوی دقیق یک نجات‌دهنده در محیط آزمایشگاه است. تعیین بسیار دقیق مقادیر بسیار کوچک توزین فقط با چنین ابزاری امکان‌پذیر است، همچنین بسیار مفید هستند، زیرا نتایج سریع ‌‌می‌دهند.

 

نکات مهم هنگام انتخاب ترازوی آزمایشگاهی

پاسخی که به سوال ترازوی تحلیلی چیست، داده شد، نشان می‌دهد نمی‌توان یک کاربری و مساحت واحد را برای ترازوهای آزمایشگاهی در نظر گرفت. با این حال، مهم است که پیش از خرید، هدف، محیط استفاده و شکل ترازوی آزمایشگاهی تعیین شود.

هنگام انتخاب این نوع ترازو، لازم است از قبل تحقیق کنید.

نحوه استفاده از ترازو و انجام تنظیمات

یادگیری نحوه استفاده از ترازوی آزمایشگاهی بسیار مهم است. این که آیا تنظیمات درست انجام شده یا خیر، بر اندازه‌گیری تأثیر ‌‌می‌گذارد و این موضوع نیز در نتایج تجزیه و تحلیل نقش مهمی دارد. هنگام دریافت محصول باید تنظیمات به شکل مناسب انجام شود.

تنظیمات با یادگیری ویژگی‌‌های ترازوی آزمایشگاهی انجام می‌شود. استفاده از ترازو، با توجه به ظرفیت توزین و حساسیت محصول مهم است. این موضوع بر دقت و قابلیت اطمینان ترازو تأثیر ‌‌می‌گذارد. محیطی که ترازو در آن استفاده می‌شود، باید تمیز و دارای ویژگی‌های دمایی و محیطی متوسط ​​باشد. محیط استفاده نباید بسیار سرد یا بسیار گرم باشد. سطحی که ترازو روی آن قرار ‌‌می‌گیرد باید صاف، هموار و شفاف باشد. اهمیت ویژگی‌‌های کاربردی و همچنین ویژگی‌‌های فنی ترازو را نیز باید به خاطر داشت.

انتخاب میزان حساسیت ترازوی آزمایشگاهی با توجه به محیط

با توجه به نواحی استفاده از ترازوی آزمایشگاهی، میزان حساسیت ترازو باید به‌درستی انتخاب شود. بسیار مهم است که محصولات با حساسیت 0.0001 گرم، 0.1 میلی‌گرم، 1 میلی‌گرم از مواد بادوام و مرغوب تولید شوند. این کار از همان ابتدا عملکرد کارآمد محصولات اندازه‌گیری شده را تضمین ‌‌می‌کند.

ترازوهای الکترونیکی چگونه کار ‌می‌کنند؟ اصل جبران نیروی الکترومغناطیسی آن‌ها چیست؟

اندازه‌گیری با ترازوی مکانیکی بدین صورت است که یک نمونه در یک سر تیر و وزنه‌‌های مرجع در سمت دیگر قرار ‌می‌گیرند تا زمانی که کاملاً متعادل شوند، مجموع وزن‌‌ها نشان‌دهنده جرم نمونه است.

موازنه‌‌های دقیق الکترونیکی، ترازوهای تحلیلی و میکروبالانس‌‌ها در کلاس‌‌های دقت بالا با یک سنسور مبتنی بر جبران نیروی الکترومغناطیسی کار ‌می‌کنند. یک سیم پیچ بر روی یک پرتو متحرک آزاد در یک میدان مغناطیسی دائمی ‌وارد ‌می‌شود. جریان سنسور الکترونیکی نوری، موقعیت خود را حفظ ‌می‌کند و با دقت بیش از یک هزارم میلی‌متر کنترل ‌می‌شود. سنسور، تغییرات موقعیت عمودی را هنگام بارگیری تابه ثبت ‌می‌کند که این اطلاعات برای تغییر جریان در سیم پیچ برای بازگشت به موقعیت اولیه خود استفاده ‌می‌شوند. هرچه وزن بیشتری به تابه اضافه شود، جریان بیشتری برای جبران آن مورد نیاز است.

انواع ترازوی آزمایشگاهی

انواع ترازوی آزمایشگاهی رایج عبارتند از ترازوهای فوق میکرو، میکرو، نیمه میکرو، تحلیلی و دقیق.

تعادل نیمه میکرو، میکرو و فوق العاده میکرو

برای توزین کمترین مقادیر، ترازوی آزمایشگاهی اولترا میکرو و میکرو انتخاب می‌شوند. به طور کلی، این ترازوها حداکثر ظرفیت بین 3 تا 10 گرم با خوانایی تا 0.1 میکروگرم یا 0.00001 گرم را دارند. به طور معمول، این نوع ترازها دو جزء هستند که یک جزء شامل الکترونیک و دیگری حاوی سلول اندازه‌گیری است. این تعامل و تأثیر الکترونیک بر وزن، نمونه را محدود می‌کند. این نوع ترازوها برای مواردی مانند وزن ذرات / فیلتر، کالیبراسیون پیپت، خشک کردن، خاکستر کردن، اندازه‌گیری پوشش و… استفاده می‌شوند.

انواع ترازوی آزمایشگاهی

ترازوی اولترا میکرو دارای بازخوانی 7 رقمی، ترازوی میکرو دارای بازخوانی 6 رقمی و در نهایت نیمه میکرو 5 رقم بازخوانی دارد.

ترازوی چهار رقم مدلBCE224i-1sسارتریوس

ترازوی چهار رقم مدلBCE224i-1sسارتریوس

ترازوی تحلیلی

از بسیاری جهات، ترازوهای تحلیلی، استانداردترین و رایج‌ترین ترازوی آزمایشگاهی هستند. این موضوع به این دلیل است که آن‌ها حساسیت بی‌نظیری را ارائه می‌دهند. ظرفیت آن‌ها می‌تواند تا 1 گرم باشد و معمولاً بیشتر از چند کیلوگرم نیست، به همین دلیل برای وزن کردن مقادیر کم بسیار مفید هستند.

ترازهای تحلیلی آنقدر دقیق هستند که ظرف اندازه‌گیری آن‌ها معمولاً محصور می‌شود. این موضوع برای جلوگیری از تداخل گرد و غبار و سایر عوامل محیطی مانند باد در اندازه گیری‌های شما اهمیت دارد.

ترازو تحلیلی چه ‌‌می‌کند؟

اگر در صنعت آرایشی و بهداشتی هستید، ترازو تحلیلی چه ‌‌کاربردی دارد؟ اگر در صنعت آرایشی و بهداشتی فعالیت ‌‌می‌کنید، این ترازو ضمن تولید عطری با رایحه‌‌های عالی، به شما این امکان را ‌‌می‌دهد تا در مورد سلامت پوست کاربران خود نیز احتیاط کنید. اگر شما یک تولید‌کننده دارو هستید، با اطمینان از اینکه دارویی که تولید ‌‌می‌کنید از موادی که به‌درستی اندازه‌گیری شده است، سلامتی را برای مصرف‌کنندگان شما فراهم ‌‌می‌کند. اگر در صنایع غذایی فعالیت ‌‌می‌کنید، ‌‌می‌توانید اندازه‌گیری مواد غذایی مهم مانند نمک و شکر را مطابق با یک رژیم غذایی سالم انجام دهید.

واقعیت امر این است که این محصولات که حتی متوجه نمی‌شوید بیشتر اوقات به آن‌ها نیاز دارید، بخش بزرگی از زندگی شما هستند. این ترازوی تحلیلی که دارای بسیاری از ویژگی‌‌های مدرن است، دارای تابه‌ای با کیفیت است که کمترین تأثیر را از عوامل محیطی می‌گیرد. به لطف این تابه که ‌‌می‌تواند در اندازه‌‌های مختلف باشد، حساسیت و ظرفیت ترازو شکل ‌‌می‌گیرد. تقریباً هر ترازو ویژگی‌هایی مانند پایه‌های قابل تنظیم با توجه به کف، باتری و سیستم انرژی الکتریکی، خاموش شدن خودکار، شمارش اعداد، مساحت تایر، صفحه‌ کلید شیک، سطح فلزی و… را دارد. علاوه بر این، ترازوی آزمایشگاهی دارای مفهوم توزین دقیق و پایدار است. امکان پردازش در واحدهای اندازه‌گیری مختلف، راه را برای فرآیندهای توزین مانند ct، oz، gn  در استانداردهای بین‌المللی هموار ‌‌می‌کند. ترازوی آزمایشگاهی برای استفاده در معاملات خرید و فروش مناسب نیست و مانند هر ترازوی دیگری دارای گواهینامه CE است.

 

بالانس بارگذاری بالا و دقیق

در نگاه اول، این نوع ترازو شبیه یک ترازوی تحلیلی است و گویا آن‌ها به روشی مشابه عمل می‌کنند، اما آن‌ها کاربردهای عملی کاملاً متفاوتی دارند. ترازوی معمولی شما دارای حداکثر ظرفیت بین 150 گرم تا 10 کیلوگرم است. آن‌ها نمی‌توانند اجسام با جرم بسیار کم را مانند ترازوی آزمایشگاهی اندازه‌گیری کنند و همچنین آنقدر دقیق نیستند.

 

با این حال، آنچه که بالانس‌های بارگذاری بالا، از نظر دقت فاقد آن هستند، از نظر سرعت جبران می‌کنند. آن‌ها کاملا دیجیتال هستند و می‌توانند در چند ثانیه به شما اطلاعاتی را بدهند.

خوانایی ترازو چیست؟

خوانایی ترازو، کوچکترین تفاوت بین دو مقدار اندازه‌گیری شده است که ‌می‌توان روی صفحه نمایش مشاهده کرد. این کوچکترین عدد، فاصله مقیاس نیز نامیده می‌شود. خوانایی ترازوی آزمایشگاهی معادل دقت توزین آن نیست.

چندین ویژگی ممکن است عملکرد خوانایی ترازو را محدود کنند. مهمترین آن‌ها تکرارپذیری  (RP)، خروج از مرکز  (EC)، غیرخطی (NL)  و حساسیت   ترازو  (SE) هستند.

چگونه ترازوی آزمایشگاهی یا ترازوی آزمایشگاهی مناسب را انتخاب کنیم؟

برای اندازه‌گیری دقیق ترازوی آزمایشگاهی، باید چندین نکته مهم را در نظر بگیرید:

  • دقت توزین مورد نیاز: حد بالایی را برای عدم قطعیت اندازه‌گیری مجاز ترازو تعیین ‌می‌کند تا از قابلیت‌های فرآیند اطمینان حاصل شود. 1%
  • Safety Factor: تضمین ‌می‌کند که حتی با تغییرات در طول زمان، دقت توزین مورد نیاز همچنان حفظ ‌می‌شود. این موضوع نیز در ترازوی آزمایشگاهی اهمیت دارد.
  • کوچکترین وزن خالص مورد نیاز برای وزن کردن: حداقل وزنی که ترازوی آزمایشگاهی باید به دست آورد را مشخص ‌می‌کند.
  • بزرگترین وزنی که باید وزن شود (شامل وزنه): ظرفیت ترازوی آزمایشگاه را مشخص ‌می‌کند.
  • شرایط محیطی و کاربرد توزین: ویژگی‌‌های بیشتر ترازوها و به‌ویژه ترازوی آزمایشگاهی را مشخص ‌می‌کند.
  • اطمینان حاصل کنید که ترازوی آزمایشگاهی یا مقیاس آزمایشگاهی را انتخاب کرده‌اید که الزامات فرآیند شما و تحمل‌‌های مربوطه را برآورده ‌می‌کند.
  • Good Weighting Practice™ (GWP®) : یک رویکرد جهانی برای انتخاب و آزمایش وسایل توزین است. یک استاندارد جهانی، ‌می‌تواند در هر منطقه صنعتی و کاری برای سیستم‌‌های توزین جدید یا موجود استفاده شود. GWP® شواهد مستندی برای نتایج توزین قابل تکرار مطابق با تمام استانداردهای کیفی فعلی ارائه ‌می‌دهد.

رعایت استاندارد در ترازوی آزمایشگاهی

GWP® با ارائه کیفیت قابل اعتماد محصول و انطباق با مقررات، معیاری برای ترازو و مقیاس آزمایشگاهی است و از دو موضوع کلیدی برای تعیین کیفیت استفاده ‌می‌کند:

  • ظرفیت توزین باید بزرگتر از بزرگترین بار ناخالصی باشد که انتظار ‌می‌رود کاربر وزن کند.
  • حداقل وزن وسیله توزین برای دقت مورد نیاز – از جمله ضریب ایمنی – باید کوچکتر از کوچکترین نمونه‌ای باشد که کاربر انتظار دارد وزن آن را انجام دهد.

 

 

قدرت تفکیک دستگاه توزین آزمایشگاهی چقدر است؟

وضوح درجه‌ای است که ‌می‌توان به کمک آن تغییر را تشخیص داد که معمولاً به صورت تعدادی نقطه بیان ‌می‌شود. قدرت تفکیک از تقسیم ظرفیت (بر حسب گرم) بر خوانایی (بر حسب گرم) به دست می‌آید.

ترازو یا مقیاس تحلیلی با ظرفیت 200 گرم و خوانایی 0.00001 گرم دارای وضوح 20 میلیون امتیاز است.

جمع‌بندی

هیچ آزمایشگاهی بدون تعادل کامل نیست. کارهایی که در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شوند تماماً در مورد دقت است و ترازو می‌تواند انداز‌ه‌گیری دقیق وزن را برای شما فراهم کند، اما نیازهای هر آزمایشگاه در بین صنایع متفاوت است و تنوع گسترده ترازوهای آزمایشگاهی این تفاوت‌ها را منعکس می‌کند. شرکت پدیده کیفیت پارسیان انواع ترازوی آزمایشگاهی را با قیمت، دقت، کیفیت مناسب و تضمین به مشتریان ارائه می‌کند.

 

 

ترازوی آزمایشگاهی

ترازوی آزمایشگاهی

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *